Konferencje i spotkania, Polska Wołowina, Szkolenia i spotkania, Żywienie i Pasze

Wizyta studyjna specjalistów ds. żywienia bydła z Francji

5 lipca 2018

W dniach 25-28 maja przebywała w Polsce grupa 40 francuskich specjalistów ds. żywienia bydła mięsnego z rejonu Lionu. Specjaliści obsługują żywieniowo rolników indywidualnych, grupy producenckie i spółdzielnie produkujące bydło opasowe a roczna sprzedaż produktów przekracza 100tys. ton. Podczas pobytu w Polsce specjaliści mieli okazję zobaczyć jak u nas produkuje się żywiec wołowy.

Jednym z punktów wizyty była ferma Dąbrówka należąca do Pana Wojciecha Mroza gdzie są opasane min. sztuki krzyżówkowe BB. Mieliśmy też spotkanie dyskusyjne w ramach programu Polska Wołowina gdzie padło wiele pytań o specyfikę produkcji wołowiny w Polsce. Francuzi pytali także o specyfikę skupu, sposób wyceny bydła, opłacalność produkcji. Francuskich specjalistów bardzo interesowało to dlaczego polscy rolnicy są tak konkurencyjni na tle innych krajów UE i produkują żywiec coraz lepszej jakości, taniej, niż w innych krajach.

To spotkanie i tego rodzaju pytania dowodzą tego, że nasi producenci coraz bardziej liczą się na arenie międzynarodowej a rozwój produkcji polskiej wołowiny powoduje zaniepokojenie producentów w innych krajach.

Cielęta w progamie, Cielęta w Programie, Opas Kontraktowy

Opas Kontraktowy – możliwość dodatkowych zysków dla gospodarstw

5 maja 2018

Kolejnym krokiem rozwoju programu Polska Wołowina jest wdrażany obecnie przez Polskiego Farmera pilotażowy Opas Kontraktowy. Dedykowany jest on rolnikom, którzy mają doświadczenie w utrzymaniu bydła mięsnego, posiadają odpowiednie zaplecze, zapas pasz objętościowych ale nie chcą angażować środków na zakup odsadków, których ceny są obecnie dosyć wysokie. Zachodzi też konieczność selekcji odsadków pod kątem statusu zdrowotnego i odpowiednia profilaktyka.

Polski Farmer prowadzi nabór gospodarstw do programu, prowadzi audyt pod kątem warunków na opas, następnie podpisywane są korzystne dla rolników umowy na opas kontraktowy.

Co zyskuje rolnik biorący udział w Opasie Kontraktowym?

Nie musi płacić za wstawiane sztuki, które dodatkowo na koszt integratora są objęte dedykowanym programem profilaktycznym. Umowa zapewnia rolnikowi normatywne straty hodowlane do których wysokości nie ponosi kosztów. Innowacją na rynku jest premia za wysokie przyrosty oraz jakość tuszy. Tak więc rolnik nie tylko zyskuje na większej masie przyrostu ale też na wyższych dziennych przyrostach. Stawka bazowa to 5 zł netto za kg ale najlepsi uzyskają do 6 zł za każdy kilogram wyprodukowanej wołowiny. Dodatkową korzyścią dla rolnika jest możliwość sprzedaży własnych pasz gospodarskich takich jak śruty zbożowe, kiszonki, siano czy słoma. Program ma zasięg ogólnopolski. Aby się zgłosić wystarczy skorzystać z maila lub telefonu biuro@polski-farmer.pl lub 534 179 555.

Cielęta w progamie, Cielęta w Programie, Polska Wołowina

Rusza program skupu bydła rzeźnego

30 marca 2018

Po wdrożeniu dystrybucji odsadków dla rolników, Polski Farmer rusza ze skupem bydła rzeźnego. W skupie mogą uczestniczyć nie tylko rolnicy, którzy zakupili u nas odsadki ale każdy kto chce korzystnie sprzedać swoje opasione sztuki.

Dlaczego korzystniej jest sprzedać w programie Polska Wołowina zamiast bezpośrednio do Zakładów Mięsnych lub przez pośrednika?

Duże rozdrobnienie produkcji oraz nierówna jakość powoduje, że Zakłady Mięsne nie są w stanie prowadzić efektywnego skupu na terenie całego kraju. Polski Farmer grupuje zamówienia od rolników w optymalny sposób tak aby za poszczególne partie bydła otrzymać maksymalną cenę. Dobieramy towar pod zakłady mięsne, które w danej chwili płacą najwyższą cenę. Dodatkowo dysponując dużymi partiami bydła jesteśmy w stanie uzyskać wyższe ceny niż rolnik sprzedający indywidualnie. Premie za wysoką jakość i terminowe płatności dla rolnika powodują, że sprzedaż poprzez program cieszy się dużym zainteresowaniem. Licząc średnio, rolnik sprzedający poprzez program jest w stanie uzyskać od 50 do 100 zł/sztuce, mające pewność uczciwego rozliczenia gdyż cała operacja jest prowadzona przez biuro programu Polska Wołowina. Zgłoszenia przyjmowana są na bieżąco, choć najlepsze efekty daje zgłoszenie na 3-4 tygodnie przed planowaną sprzedażą bydła. W sprawie zgłoszeń prosimy o kontakt na biuro@polski-farmer.pl lub telefonicznie na 534 179 555.

Cielęta w progamie, Cielęta w Programie, Polska Wołowina

Pierwsza Dostawa Jałóweczek Mięsnych

15 marca 2018

Rolnicy pytają o możliwość zakupu jałóweczek mięsnych. Niektórzy szukają czystorasowych na mamki, inni wolą opasać jałóweczki ze względu na ich spokojny temperament i mniejsze zużycie paszy w opasie. Wczoraj przyjechała na bazę w Żebrach Włostach pierwsza dostawa. Średnia masa 226 kg, 100% Limusine, Charolaise, Simental, Hereford, Angus oraz 2-3 rasowe krzyżówki. Za sztukę 160 kg trzeba zapłacić 1700 zł netto, 200 kg to wydatek 2100 zł netto.

Polska Wołowina

Lepiej kupować lżejsze, tańsze czy cięższe, droższe odsadki – co się bardziej opłaca?

7 marca 2018

Copyright 2018 Canadian Limousin Association

Spora część rolników kupujących odsadki do opasu stoi przed dylematem czy bardziej się opłaca kupić odsadki w niższej wadze, taniej za sztukę czy też cięższe ale droższe. Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. Wszystko zależy od kilku czynników jak np. cena zakupu, koszty żywienia, cena sprzedaży, długość opasu. Wystarczy zrobić analizę w oparciu o tych kilka danych, np. jak w tabeli poniżej (tu w cenach netto) gdzie poszczególne kolumny oznaczają:

Masa zakupu od 200 do 350kg
Koszt zakupu/sztukę
Koszt kilograma odsadka
Średni dzienny przyrost przy określonym poziomie żywienia
Masa sprzedaży
Przyrost masy
Liczba dni opasu
Średni dzienny koszt żywienia
Koszt żywienia przez cały opas
Wartość sprzedaży (tu przy cenie 8zł/kg)
Zysk na jeden cykl produkcyjny
Liczba cykli w roku
Zysk w roku

W tym konkretnym przypadku widać wyraźnie, że zakup cięższych odsadków jest bardziej opłacalny ponieważ osiągają one wagę handlową o kilka miesięcy szybciej i chociaż zysk z cyklu opasu jest niższy to w ciągu roku zamiast jednego cyklu można zrobić blisko 1,4 co pozwala zarobić w skali roku więcej. Warto liczyć.

Finansowanie, Polska Wołowina

Transparentny system wyceny cieląt

6 lutego 2018

Wprowadziliśmy klarowny system wyceny oferowanych w programie cieląt. Każda sztuka jest wyceniana indywidualnie a na cenę mają wpływ następujące składowe:

  1. Koszt zakupu danej sztuki
  2. Masa (kg)
  3. Rasa
  4. Pokrój i potencjał przyrostów

Każdy rolnik, może sprawdzić pod tym kątem konkretne sztuki. Taki system eliminuje możliwość cen zbyt wysokich w stosunku do jakości oferowanych cieląt.

Cielęta w progamie, Polska Wołowina, Z ostatniej chwili

Kolejne udane zakupy Polskiej Wołowiny

3 lutego 2018

Zapotrzebowanie na cielęta do opasu jest w Polsce ogromne, a cielęta wyselekcjonowane pod kątem zdrowia, przyrostów, wybojowości cieszą się olbrzymim zainteresowaniem rolników. Ale, żeby można je było nabyć w Żebrach Włostach wiele osób musi na to wcześniej zapracować i mam tu na myśli także naszych kochanych doktorów z Pułtuska Marka i Wojtka, którzy pilnują, aby przyjęcie cieląt odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem, sprawdzają stan zdrowia każdej sztuki i stosują odpowiedni program profilaktyki płuc aby nasi rolnicy mieli łatwiejsze zadanie.