Blog updates

Latest news & updates
Cielęta w Programie

Cielęta w programie Polska Wołowina

9 sierpnia 2017

Polska Wołowina stawia na efekty dla rolników, uczestników programu. Podstawę sukcesu stanowią odpowiednio przygotowane i wyselekcjonowane cielęta krzyżówkowe a szczególnie HFxBB. Cielęta pochodzą głównie z Niemiec i Holandii.

Jak wygląda odchów i jak trafiają one do programu? Cielęta w wieku 2-4 tygodni, na mleku są skupowane i przewożone do profesjonalnych odchowalni. Odchowalnie są prowadzone przez osoby z wielkim doświadczeniem w odchowie na mleku, odsadzaniu i przystosowaniu cieląt do żywienia paszami stałymi.

Jedną z takich odchowalni specjalizujących się w cielętach krzyżówkowych BB prowadzi Niek Klarenbeek z okolic Arnhem, który interes przejął jeszcze od swojego dziadka. Niek posiada też własny zakład produkujący preparaty mleko-zastępcze pod marką Klaremelk. Podczas całego odchowu nie są stosowane zabezpieczająco żadne antybiotyki do których Holendrzy podchodzą z olbrzymią rezerwą zarówno u zwierząt jak i przy leczeniu ludzi. Cielęta przebywają w odchowalni do średniej masy ok. 115kg, zwykle w wieku 90-100dni. Pobierają wtedy już tylko wyłącznie TMR zrobiony z sieczki słomianej, paszy granulowanej i kukurydzy.

Następnie cielęta są przewożone specjalistycznym transportem do Polski bezpośrednio do gospodarstw pod większe zamówienia lub do jednego z centrów logistycznych w rejonie Turka lub Pułtuska, skąd następnie są rozwożone w małych partiach po 10-20 sztuk do rolników-uczestników programu.